در شمال شرق کشور، یک مجموعه از کوهها و تپه های شگفت انگیز در میان مسیر میانه-زنجان بر دل زمین استوار شده اند و هر مسافر و رهگذری را که از این مسیر عبور می کند از تماشای خود مهبوت و مسرور می کنند. کوههای آلاداغلار که به کوههای رنگین کمانی مشهورند در 25 کیلومتری شمال شرق شهر تبریز واقع شده اند. این پدیده طبیعی شگفت انگیز رنگ های متنوعی همچون قرمز، زرد، سبز و نارنجی را با هم آمیخته و به شیوه ای هنرمندانه به تصویر کشیده است به گونه ای که با گذر از این مکان جذاب و تماشایی در هر نقطه منظره ای با رنگهای مختلف ظاهر می شود.

کوههای آلاداغلار در نوع خود یکی از پدیده های منحصربفرد و کمیاب در سطح جهانی هستند. تنها چند پدیده محدود مشابه در جهان وجود دارد که از میان آنها به ژئوپارک ملی ژانگیه در چین و کوههای آسانگیت در پرو می توان اشاره کرد.

کوههای آلاداغلار یک جاذبه گردشگری طبیعی و منظره ای بی نظیر برای دوستداران طبیعت و شگفتی های آن و محلی فوق العاده برای افراد علاقه مند به عکاسی و ثبت صحنه های ناب است. دسترسی به این ناحیه آسان است و امکان پیاده روی در منطقه و مشاهده جویبارها و آبراههایی در دل کوه ها نیز وجود دارد.