چشمه علی یکی از جاذبه های گردشگری برجسته تاریخی، طبیعی و مذهبی شهر دامغان در استان سمنان است. این چشمه در مسیر جاده دامغان-ساری واقع است. چشمه علی در واقع تفریحگاه و محل استراحت پادشاهان قاجار همچون فتحعلی شاه بوده است و بناهای اصلی آن که امروزه نیز پابرجا است به دستور وی ایجاد شده است. در این محل تفریحی بناهایی وجود دارد که پیشینه آن به دوران صفویان باز می گردد. برخی معتقدند که چشمه در اثر کوبیدن سم اسب امام علی (ع) ایجاد شده و به همین دلیل برای آن قداست خاصی قائل هستند.

در مجموعه چشمه علی دو عمارت وجود دارد. یکی از این بناها قراول خانه بوده که کاربری نظامی و نگهداری مهمات جنگی را نیز داشته است. این بنا از خشت ایجاد شده و معماری آن شبیه معماری های دوران صفوی است. بنای اصلی که نشیمنگاه فتحعلی شاه بوده و به دستور وی ساخته شده در جهت شمالی دریاچه و در درون آب قرار دارد. این ساختمان دو طبقه بوده و از دو طرف به سوی دریاچه باز بوده و به آن مشرف است و این یکی از جاذبه ها و زیبایی های خاص این بنای تاریخی است. مجموعه چشمه علی به دلیل ساختار خاص و دارا بودن جاذبه های تاریخی و طبیعی  از سال 1386 به عنوان منطقه نمونه گردشگری ملی انتخاب شده است. در این مجموعه بناهای دیگری همچون گرمابه و مسجد نیز احداث شده است که متاسفانه بدلیل عدم توجه کافی در زمان های بعد از قاجار هم اکنون ویران شده اند.

چشمه علی دامغان یکی از جاذبه های گردشگری خوش آب و هوای ایران و به ویژه استراحت گاهی پرمخاطب در فصل تابستان است. این مکان، گزینه ای جذاب برای گردشگران و علاقه­ مندان به تاریخ و طبیعت ایران است. در این مجموعه امکانات رفاهی مناسبی همچون اقامتگاه، پارکینگ، رستوران و سوپر مارکت، مغازه های فروش لباس های محلی، شهر بازی و … برای گردشگران فراهم شده است.