روستای پالنگان در 50 کیلومتری شمالغرب شهر کامیاران در استان کردستان بنا شده است. این روستا به دلیل معماری منحصربفرد پلکانی خود از زیباترین روستاهای ایران به شمار می آید. روستای پالنگان به همراه شهر ماسوله از معماری های خارق العاده ای برخوردارند. در معماری خاص این مکان های دیدنی، خانه ها به صورت پلکانی روی هم بنا می شوند؛ به گونه ای که پشت بام یک خانه ورودی خانه بالای آن خواهد بود و نقش حیاط آن را بازی می کند. این شیوه معماری صمیمیت خاصی دارد و ارتباط نزدیک و دوستانه اهالی این مکان ها را می رساند.

جاذبه های روستای پالنگان

جدای از ساختار خاص پلکانی، روستای پالنگان از جهات مختلفی خاص و جذاب است. این روستا در دو طرف یک دره صخره ای با شیب زیاد به نام تنگی ور ایجاد شده است و این خود به نحوی هیجان انگیز و شگفت آور است. از میان دره رودخانه با همین نام جاری است. این رودخانه در انتها به رودخانه ای خروشان سیروان می پیوندد. مردم روستا به زبان کردی صحبت می کنند و آداب و رسوم مختلفی دارند. مراسم عروسی و مراسم مذهبی و ملی مانند جشن نوروز در این محل و سایر مناطق کردنشین با شور و هیجان بسیار زیاد و آداب و رسوم خاص و جذابی همراه برگزار می شود. اطراف روستا با جاذبه های طبیعی متعدد مانند چشمه ها و آبشارها و مناظر بی نظیر از درختان و صخره ها و تپه های سرسبز آکنده شده است و فرصت چشم برداشتن و پلک زدن به گردشگران نمی دهد.  در جنوب شرق روستا بر بالای تپه، قلعه ای تاریخی وجود دارد که برخی می گویند حدود 400 سال پیش تخریب شده است. از صنایع دستی روستا می توان گیوه را نام یرد و از غذاهای محلی مانند کباب ماهی مخصوص پالنگان، عسل طبیعی و محصولات لبنیاتی مثل کشک و دوغ و … را می توان برشمرد.

 

 

روستای پالنگان یکی زیباترین روستاهای ایران است و همه ساله گردشکران زیادی را به سمت خود می کشاند. این جاذبه دیدنی مکانی فوق العاده برای تفریح و تماشا است. گردشگران می توانند در روستا و اطراف آن به پیاده روی، کوه نوردی، تماشای مناظر بی نظیر، شنا و آب بازی بپردازند و در صورت تمایل در اقامتگاه های روستایی مانده یا در دل طبیعت بکر کمپ بزنند.