غار کتله خور یک پدیده زمین شناختی حیرت آور است که در 150 کیلومتری جنوب شهر زنجان، در مسیر سلطانیه-همدان و نزدیک گرماب واقع شده است. این سیستم درون زمینی خارق العاده به عنوان یکی از بهترین جاذبه های گردشگری در غرب کشور شناخته شده است. برخی معتقدند که این غار به غار علیصدر همدان متصل است و مطالعات زمین شناسی حاکی از آن است که پیدایش غار کتله خور از عصر ژوراسیک (بیش از 100 میلیون سال قبل) شروع شده است. واژه کتله خور در زبان محلی به معنی کوه خورشید یا تپه خورشید است و دلیل این نامگذاری شاید به این خاطر است که این غار در یک کوه کم ارتفاع شکل گرفته و خورشید از پشت آن طلوع می کند.

جاذبه های گردشگری غار کتله خور

شاید غار کتله خور به اندازه همسایه و رقیبش یعنی غار علیصدر همدان مشهور نباشد ولی زیبایی های بیشماری را در خود جای داده است. این غار میزبان انسان های اولیه بوده و وجود اسکلت های متعدد شاهدی بر این مدعا است. غار کتله خور از غارهای وسیع و بزرگ ایران و جهان است بگونه ای که حدود 3 کیلومتر آن برای عموم و 7 کیلومتر از آن برای غارنوردان حرفه ای قابل دستیابی است. این غار برخلاف غار همتا و همسایه اش غاری خشک و بدون آب است و رسوب های آهکی و پدیده های شکل گرفته در آن شفاف است و این یکی از دلایل زیبایی خاص این غار محسوب می شود. این غار به گفته محققین از 7 طبقه تشکیل شده است که در حال حاضر 3 طبقه از آن در دسترس قرار گرفته است. در درون غار پدیده های شگفت انگیزی با اشکال مختلف ایجاد شده است و دالان ها و راهروهای منعدد فرصت تماشا و بازدید مناسب را از این زیبایی ها فراهم کرده است. برخی از این اشکال با عناوینی چون پای فیل، تالار عروس، تونل قندیلی، میدان شیر خوابیده، میدان چهل‌ ستون، میدان پنج ‌شیر، اتاق عقد، عروس و داماد، میدان بیستون و غیره نامگذاری شده است.

 

غار کتله خور یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری غرب کشور است. در این محل هم امکان بازدید و تماشای مناظر خیره کننده طبیعی داخل غار فراهم است، هم فضایی برای ورزش و غار نوردی برای غارنوردان و صخره نوردان مهیا شده است. علاوه بر این برنامه های متعدد فرهنگی در آن برگزار می شود. این مکان برای گردشگران و دوستداران طبیعت و شگفتی های آن تجربه ای فراموش نشدنی خواهد بود.