عمارت ملک در شهر بوشهر و در خیابان بهمنی واقع شده است. پیشینه این بنای باشکوه به دوران قاجار باز می گردد. این بنا به فرمان محمدمهدی ملک التجار که یکی از بازرگانان بزرگ دوران خود بود ساخته شده است. ملک التجار در یکی از سفرهای تجاری خود به فرانسه و ملاقات با یک تاجر فرانسوی، به معماری خانه وی علاقه مند شده و فکر ساختن بنایی مشابه را در سر می پروراند. او پس از بازگشت به ایران معمارانی فرانسوی را برای بنای عمارت بکار می گیرد.

عمارت ملک و سایر عمارت های مشابه آن توسط تجار نام آشنای زمان خود ایجاد شده اند و بنابراین کاربری تجاری داشته اند و این باعث شده تا معماری این بناها ساختاری خاص داشته باشد. عمارت ملک در 4000 متر مربع بنا شده است و یکی از جاذبه های گردشگری برجسته بوشهر به حساب می آید. این بنا از قسمت های مختلفی همچون پیشخوان، بنیان یا پی، ورودی و ساختمان اصلی تشکیل شده است. ساختمان اصلی در دو طبقه و با رنگ آمیزی جذاب ساخته شده است. این بنا در زمان حمله انگلیس، توسط انگلیس ها اشغال شد و تا مدت طولانی یک مرکز نظامی بود. بعد از مدتی ملک التجار ورشکسته می شود و اموال و اقلام نفیس عمارت خود را به بهای کم می فروشد.

عمارت ملک یکی از جاذبه های تاریخی و فرهنگی برجسته جنوب کشور است. اگر قصد دارید به جنوب کشور و خصوصا استان بوشهر سفر کنید حتما از این بنای برجسته نیز دیدن کنید و محل زندگی یک تاجر بزرگ در عهد قاجار را از نزدیک مشاهده کنید. در زیر ویدئویی جذاب از نواختن بوق های شاخی بوشهر را مشاهده کنید.