جزیره هرمز که در دهانه خلیج فارس و تنگه هرمز واقع شده، یکی از زیباترین جزایر ایران و جهان به شمار می آید. این مکان شگفت انگیز که به جزیره رنگین کمان نیز معروف است، به خاطر خاکهای رنگارنگ خوراکی مشهور  بوده و دیدنی های بسیاری را در خود جای داده است که با نمایان کردن آن ها گردشگران و دوستداران طبیعت را به وجد و سرور می آورد. جزیره هرمز بر روی نقشه به شکل صدف ظاهر می شد که دورتادور آن را جاده ای زیبا می پیماید. با قدم زدن بر روی این سرزمین اسرارآمیز هر از گاهی با پدیده ای شگفت انگیز مواجه می شویم.

جاذبه های جزیره هرمز:

جزیره هرمز دیدنی های بی شماری دارد. اگر شخصی بخواهد تا همه جاذبه های محدوده را ببیند باید حداقل یک روز برای یک بازید کوتاه از همه آن ها وقت بگذارد. این زیبایی ها شامل خاک و سنگ، دره ها و صخره ها، آب، سواحل و دریا، درختان، مکان های تاریخی، جاذبه های فرهنگی و صنایع دستی و در یک کلام تمام محدوده است. از جمله جاذبه های طبیعی می توان کوه یخی، دره مسجمه ها، دره تندیس ها، دره رنگین کمان، ساحل فرش، ساحل سرخ و ساحل تک درخت را نام برد. یکی از زیباترین مناظر و پدیده های جزیره، ساحل فرش و جشنواره های سالیانه است که معمولا به مناسبت فرارسیدن نوروز یا روز خلیج فارس برگزار می شود. در این جشنواره با استفاده از خاکهای رنگی طرح های متنوعی و بزرگی را بر روی جزیره می گسترانند.

 

از جمله جاذبه های تاریخی جزیره هرمز می توان به قلعه پرتغالی ها قدمگاه حضرت خضر، برج تیرانداز،  بقایای قصر بی‌بی گل و بی‌بی صورت، بازار و خانه زعفرانی اشاره کرد. قدمت قلعه پرتغالی ها به 500 سال پیش و دوران استعمار پرتغالی ها و سلطه آن ها بر خلیج فارس باز می گردد.

جزیره هرمز محلی رویایی برای سفر و گردش و تجربه ای ناب برای گردشگری خواهد بود. در این محل امکان تماشای مناظر چشم نواز و جانورانی چون لاک پشت دریایی سبز و پوزه عقربی، صدف ها و خرچنگ ها و… عکاسی از آنها وجود دارد. همچنین در سواحل جزیره امکان شنا و قایق سواری، کمپینگ و ساحل نوردی هست.